Återförsäljare - Information
Priser 2026
Slottsbanan stängd under följande datum pga. underhållsarbete: 18/5-20/5 och 18/9-20/9.
HÄR kan du hitta prislistan för 2026.
Juniorer (upp till 21 år) har 50% rabatt på enskilda rundor (ordinarie pris) men ingen rabatt på paketerbjudanden.
Vid bokning av golfbil krävs det ett golf-ID.
Golfbox
Nedan är inloggning till vårt tidbokningssystem för greenfeegäster.
Gå in på www.agk.ax. Längst ner på sidan loggar ni in.
Medlemsnummer(skriv in på övre raden): 5000
Lösenord (skriv in på nedre raden): Golfen1
Nu slussas du vidare till Golfbox, som är vårt tidbokningssystem. Där kan du gå in och se vilka tider som finns lediga.
ATT TÄNKA PÅ
Bilfärd
- Från Eckerö tar det ca 45 min till ÅGK.
- Från Mariehamn tar det ca 30 min till ÅGK.
Golfrunda
- En golfrunda tar ca 4,5-5h.
- En golfare vill gärna landa/värma upp innan de ska slå ut och de ska även checka in och packa upp sina klubbor och kanske byta om. Så räkna med minst 30 min från att de anländer till klubben tills de har sin första starttid.
När du bokar tid
- Var gärna specifik med vilken tid gästen önskar. T.ex. mellan kl.9-11 (alla har olika referenser på när t.ex. en fm eller em är). Kolla upp på förhand om kunden har önskemål om bana. Vill de spela båda banor?
- Ta i beaktande vilken tid gästen kommer till Åland.
- Hur lång tid det tar att köra ut samt att de behöver tid att värma upp.
- Vi tar gärna golf-id vid första bokningen, ifall ni har det på kunderna.
Vad ingår för gästen i greenfeen?
- Gratis banguide, tryckt scorekort, tillgång till omklädningsrum, dusch, bastu samt handduk.
- Tillgång till range (där man slår bollar innan man går ut), träningsområde med puttinggreener samt närspelsområde.
- Fri parkering och möjlighet att ladda elbil till en kostnad.
Om golfklubben
- Vi har två 18-håls banor, Slottsbanan och Kungsbanan samt en korthålsbana (6 hål) Prinsessan. Banorna är lite olika i karaktär, läs nedan.
- Slottsbanan är en parkbana och anses som Finlands bästa bana. Banan går längs med vattnet och är mycket vacker. På Slottsbanan spelar man med havet som närmaste granne och man har utsikt över slottet, vilket är unikt. Slottsbanan stod värd för Ladies European Tour 2022. Har man inte varit här förut så rekommendera Slottsbanan. Den är populärast och ombyggd år 2020.
- Kungsbanan är en skogsbana som varvar öppna hål med mer tajtare hål och är en delvis kuperad bana. Banan är rolig att spela då den är väldigt varierande.
- Banorna kompletterar varandra.
- På klubben finns en restaurang som serverar mat, smörgåsar, snacks, dryck mm och restaurangen har fulla rättigheter. Många golfare äter/dricker på klubben i samband med spel på banan.
- Det finns en golfshop med ett brett utbud. Här kan man även hyra klubbor.
